Barça mund në shtëpi madrilenët

Barcelona ka mposhtur Atletikon e Madridit 0-3 në shtëpinë e këtyre të fundit. Lojtari i ndeshjes ishte padyshim Robert Levandvski që shkëlqeu me golin e dytë të sfidës dhe dy asistë të dhuruar.

Katalanasit realizuan me Zhoao Feliks në pjesën e parë, duke shkuar kështu në avantazh në dhomat e zhveshjes. Në pjesën e dytë, Levandovski thjeshtoi në maksimum gjërat për skuadrën e Çavit. Nuk mungoi një gol i Lopez, në minutën e 65.

Me këtë rezultat, “Los Colchoneros” renditen në vendin e pestë me 55 pikë, duke u larguar kështu nga zona Champions pas fitores së Bilbaos. Barcelona e vendit të dytë ka 64 pikë dhe shpreson që të ngushtojë diferencën me Realin kryesues, për t’i dhënë kuptim kampionatit deri në fund.