U vra nga pengmarrësit, ushtria izraelite tërheq trupin e ushtares 19-vjeçare Noa Marciano nga Gaza,

Trupat e Forcës së Mbrojtjes së Izraelit  njoftuan se kanë gjetur trupin e ushtares Noa Marciano në Rripin e Gazës, tre ditë pasi njoftuan se ajo ishte vrarë ndërsa mbahej rob nga Hamasi.

Trupi i Marciano u gjet dje nga trupat e Batalionit 603 të Brigadës së 7-të të Blinduar në një ndërtesë ngjitur me Spitalin Shifa, pas informacionit të shërbimit sekret nga agjencia e sigurisë Shin Bet.

Trupi i saj më pas u dërgua në Izrael për identifikim. Varrimi i saj është planifikuar për sot, të premten.

Zbulimi i trupit erdhi ndërsa trupat vazhdojnë të kërkojnë për infrastrukturën terroriste në kompleksin spitalor.

Marciano, 19 vjeçe, nga njësia 414 e Korpusit të Koleksionit të Inteligjencës Luftarake, po shërbente në bazën e Forcës së Mbrojtjes së Izraelit “Nahal Oz” kur ajo u pushtua nga terroristët gjatë sulmit të tyre vrasës në Izraelin jugor më 7 tetor.  Ushtarja jetonte në Modiin dhe ishte më e madhja nga tre vëllezërit e motrat.

Të hënën në mbrëmje, Hamasi publikoi një video propagandistike të Marcianos, ku shfaqet ajo duke folur para kamerës katër ditë pasi ishte marrë peng, duke identifikuar veten dhe duke recituar emrat e prindërve dhe vendlindjes së saj. Më pas, videoja u pre dhe shfaqte trupin e saj.

Grupet terroriste në Gaza besohet se po mbajnë peng rreth 240 persona pasi i morën ata robër në jug të Izraelit më 7 tetor. Hamasi ka bërë vazhdimisht pretendime të pabazuara se disa pengje janë vrarë nga sulmet ajrore izraelite në Gaza.

Dje, Forca e Mbrojtjes së Izraelit gjeti edhe trupin e Yehudit Ëeiss, i cili u rrëmbye nga Hamasi më 7 tetor, gjithashtu pranë Shifas.

Image

Publikuar nga Publik Media