Plenkoviq i fiton prapë zgjedhjet në Kroaci, por do t’i nevojitet koalicion

Konservatorët në pushtet në Kroaci fituan më së shumti ulëse në zgjedhjet parlamentare të së mërkurës, por jo mjaftueshëm për ta formuar vetë kabinetin e ri qeveritar, sipas rezultateve zyrtare pothuajse të plota.

Unioni Demokratik Kroat (HDZ) i kryeministrit Andrej Plenkoviq ka fituar 60 ulëse në Kuvendin me 151 anëtarë, sipas rezultateve të më shumë se 90 për qind të vendvotimeve. Në zgjedhjet e kaluara, kjo parti kishte fituar 66 ulëse, raporton gazeta “The Guardian”.

Tani priten bisedime të vështira ditëve të ardhshme për formimin e koalicionit të ri qeveritar.

“HDZ-ja për herën e tretë radhazi i ka fituar në mënyrë bindëse zgjedhjet parlamentare” – u tha Plenkoviqi përkrahësve të tij në Zagreb të enjten herët.

Koalicioni i qendrës së majtë, i udhëhequr nga Partia Socialdemokrate, ka fituar 42 ulëse, ndërsa Lëvizja Atdheu, grup djathtist nacionalist, doli e treta me 14 ulëse.

Një parti ultra-konservatore ka fituar 11 ulëse, ndërsa një parti e gjelbër dhe majtiste 10 ulëse.

Plenkoviqi tha se përpjekjet për formimin e shumicës parlamentare do të fillojnë të enjten në mëngjes.

Publikuar nga Publik Media