PSG ndal Barcelonën, e përmbys me katër gola dhe shkon në gjysmëfinalet e Ligës së Kampioneve

PSG vazhdon të ëndrrojë se një ditë do të mund të fitojë Champions League, teksa sonte eliminoi Barcelonën në fazën çerekfinale. Mbappe me shokë triumfuan 1-4 në Estadi Olímpic Lluís Companys (Barcelona), duke përmbysur kështu gjithçka, pas humbjes 3-2 në ndeshjen e parë.

Katalanasit realizuan të parët me Raphinhan, ndërsa dalja me karton të kuq e Araujos komplikoi llogaritë e skuadrës së Xavit. Dembele vendosi ekuilibrat në fundin e fraksionit, duke bërë që skuadrat të shkojnë në barazim në dhomat e zhveshjes.

Kampionët e Francës morën zemër dhe përmbysën ndeshjen me Vitinhan. Të besuarit e Luis Enriques festuan sërish në të 61-tën minutën, me yllin Kylian Mbappe që përktheu në gol një penallti. PSG siguroi kualifikimin në gjysmëfinale me golin e Mbappe në të 89-tën.

Në gjysmëfinale “fluturon” edhe Dortmund, pas suksesit 4-2 ndaj Aleticos. Verdhezinjtë përmbysin kështu Los Colchoneros, pas disfatës 2-1 në aktin e parë. Për ekipin e Terzic golat u realizuan nga Brandt, Maatsen, Fullkrug dhe Sabitzer ndërsa në krahun tjetër Correa “tundi rrjetën”, sakaq për t’u përmendur edhe autogoli i Hummels.

REZULTATET:

Barcelona 1-4 PSG

Publikuar nga Publik Media